- "Taščin jezik 'Futura Superba' (Sansevieria trifasciata) (XXL)" ne morete dodati v košarico, ker ni na zalogi.
Prikaz vseh 27 rezultatov
Kakšna je razlika med kaktusi in sukulentami?
Kaktuse in sukulente pogosto zamenjujemo, vendar med njimi obstajajo pomembne razlike. Kaktusi so najbolj znana rastlinska družina znotraj širšega pojma sukulent, kar pomeni, da so vsi kaktusi sukulente, niso pa vse sukulente kaktusi.
Kaktusi spadajo v družino Cactaceae, izvirajo iz Amerike in so znani po debelih, mesnatih steblih, kjer shranjujejo vodo. Prepoznamo jih po bodicah, ki so v resnici spremenjeni listi, ki ščitijo rastlino pred živalmi in zmanjšujejo izgubo vode.
Sukulente pa niso omejene na eno družino. Mednje spadajo rastline iz družin Crassulaceae, Aizoaceae in Cactaceae. Glavna značilnost sukulent so mesnati listi, ki služijo kot rezervoarji za vodo, zaradi česar uspevajo tudi v najbolj suhih pogojih.
Zanimivosti, vrste in nega kaktusov ter sukulent
Kaktusi osvajajo z raznolikostjo – od majhnih kroglastih vrst do visokih, drevesastih rastlin. Njihova vzdržljivost in sposobnost preživetja v ekstremnih razmerah jih uvrščata med najbolj priljubljene rastline za notranje in zunanje prostore.
Sukulente navdušujejo s pestrostjo oblik, barv in tekstur – od listov, ki spominjajo na kamne, do gostih rozeti in dolgih verižnih oblik. Poleg dekorativne vrednosti so tudi izredno enostavne za nego.
Posebna značilnost kaktusov so areole – mehke blazinice, iz katerih izraščajo bodice in cvetovi. To je ključna lastnost, ki jih ločuje od drugih sukulent.
Sukulente pa razdelimo na dve glavni vrsti:
Trde sukulente (npr. sedumi, netreski): Prenesejo mraz, tudi do -20 °C, primerne za zunanjo zasaditev.
Mehke sukulente (npr. echeverie, crassule, haworthie, seneciji): Občutljive na mraz, potrebujejo toplejše pogoje.
Med zanimive primere sukulent spada tudi Trirobi mleček (Euphorbia trigona), ki pogosto spominja na kaktus, a to ni. Prav tako je pod sukulente uvrščena božična zvezda (Euphorbia pulcherrima) – priljubljena praznična okrasna rastlina.
Kaktuse delimo tudi na:
Kaktuse z bodicami
Listne kaktuse (npr. božični kaktus, Epiphyllum vrste, kot so fishbone cactus in red tip cactus), znane po svojih dekorativnih listih in osupljivih cvetovih.
Nega kaktusov in sukulent
Da bodo tvoje rastline uspevale, je ključna pravilna nega. Pomembno je, da jim zagotoviš:
dovolj svetlobe,
pravilno zalivanje (redkeje, a temeljito),
zračna in dobro odcedna tla,
prilagojeno temperaturo glede na vrsto rastline.
Svetloba
Kaktusi in sukulente imajo radi svetlo, neposredno sončno svetlobo, vendar lahko prenesejo tudi nekaj sence. Vseeno obstaja nekaj razlik: mnogi kaktusi ne prenesejo močnega popoldanskega sonca, medtem ko ima večina sukulent rada sončno mesto ob oknu. Prav tako se lahko orientiramo glede na svetlobo glede na barvo kaktusov in sukulent. Tisti, ki so svetlejše zelene barve, imajo raje več svetlobe, tisti, ki pa so temnejše zelene barve, imajo raje okno, obrnjeno proti vzhodu ali zahodu. Če nimaš v prostoru dovolj naravne svetlobe, lahko uporabite luči za vzgojo rastlin.
Zalivanje
Kaktusi in sukulente so se prilagodili preživetju v sušnih okoljih, zato ne potrebujejo pogostega zalivanja. Ko se zemlja popolnoma izsuši, počakaj še nekaj dni in nato zalij rastlino. Prekomerno zalivanje lahko povzroči gnitje korenin, kar je pogosta težava teh rastlin. Pri zalivanju poskrbi, da bo zemlja dobro zalita, vendar poskrbi, da bo voda odtekla, da rastlina ne bo sedela v vodi. Sukulente in kaktusi so bolje pozabiti zaliti, kot pa jih preveč zaliti. Ko vidiš, da se listi začnejo nagubati, je to znak, da je čas za zalivanje.
Temperatura
Kaktusi in sukulente imajo najraje temperaturo med 15 in 29 °C. Prenašajo različne temperature, vendar se je najbolje izogibati temu, da bi jih postavili v prostor s prepihom ali v bližino virov ekstremne vročine ali mraza. V hladnih zimskih mesecih je pomembno, da rastline zaščitiš pred nizkimi temperaturami, še posebej, če so posajene na prostem.
Vlaga
Kaktusi in sukulente ne potrebujejo visoke zračne vlage, prenašajo pa različne stopnje vlažnosti. Dobro so prilagojeni na suh zrak, zato jih ni treba škropiti z vodo ali jih imeti v bližini vlažilca zraka. Vendar pa se izogibaj postavljanju rastlin v vlažno kopalnico, saj to lahko privede do težav, kot je plesen na listih.
Substrat
Kaktusi in sukulente potrebujejo dobro odtočno, grobo zemljo, ki ni težka ali ilovnata. Dobro se obnese mešanica zemlje, perlita in vulkanskega kamna. Kaktusi in sukulenti ne marajo premokre zemlje, saj lahko to povzroči gnitje korenin. Dobro odcedna zemlja bo omogočila hitro odtekanje odvečne vode in preprečila, da bi korenine stale v vodi. Pri nas najdeš že pripravljeno mešanico zemlje za kaktuse in sukulente ali pa si jo sam/a pripraviš z mešanjem zemlje, perlita, grobega peska ali vulkanskega kamenja. Zaradi lahkotnosti substrata je potrebno presajanje na 3-4 leta, saj se v nasprotnem primeru substrat seseda in povzroči zastajanje vode.
Gnojenje
Kaktusi in sukulente so zelo varčni glede gnojil, vendar bodo sčasoma potrebovali gnojenje, saj bodo porabili vsa hranila v substratu. Kaktusi in sukulente rastejo in cvetijo med rastno dobo, ki se običajno začne spomladi in traja do jeseni. Gnojiš jih enkrat na mesec med rastno dobo. Potrebujejo pa gnojilo, ki je mešanica hranil, vključno z fosforjem, kalijem in kalcijem. Uporabi gnojilo, ki je namenjeno za kaktuse in sukulente ali pa uporabite univerzalno gnojilo, ki vsebuje te hranilne snovi. Priporočamo uporabo gnojila Biobizz Bio-grow.
Prezimovanje
Kaktusi potrebujejo obdobje mirovanja, da zacvetijo. Obdobje počitka običajno traja od dva do štiri mesece, ko je temperatura pod 15 °C. V tem času jih ne zalivaj in jih postavi na sončno mesto. Kaktusi in sukulenti za preživetje potrebujejo veliko svetlobe. Če jih hraniš v prostoru z malo svetlobe, bodo rastline začele izgubljati liste in postale šibke.
Čeprav so si kaktusi in sukulente na videz podobni, gre za različne skupine rastlin z različnimi značilnostmi, ki spadajo v različne družine rastlin. Vendar sta obe znani po svojih edinstvenih oblikah, odpornosti na sušo in sposobnosti uspevanja v sušnih okoljih. S pravo količino svetlobe, vode, temperature, vlage in gnojil lahko kaktuse in sukulente ohrani zdrave in uspešne še dolga leta. Rastline te bodo nagradile z lepimi cvetovi, privlačnimi oblikami in vzdržljivostjo, ki bo osvežila tvoj dom ali vrt. Zato se prepusti čudovitemu svetu kaktusov in sukulentov ter uživaj v njihovi negi in rasti.