Prikaz vseh 3 rezultatov
Velike zunanje rastline
Velike zunanje rastline prinašajo naravno lepoto, senco in zasebnost v vsak vrt ali teraso. V tej kategoriji najdeš raznolike sredozemske in eksotične rastline, hitro rastoče drevesne vrste, okrasna drevesa in zimzelene grmovnice. Ne glede na to, ali iščeš elegantne japonske javorje, dišečo magnolijo ali praktične sadne rastline, boš tukaj našel popolno izbiro.
Sredozemske in eksotične rastline
Sredozemske rastline, kot so oljka, citrusi (limona, pomaranča, bergamotka) in figa, ustvarijo pridih toplih krajev na tvojem vrtu. Eksotične rastline, kot so bugenvilija, rumena mimoza in albicija, pa dodajo barvitost in eksotično vzdušje. Te rastline potrebujejo veliko sonca in dobro odcedna tla.
Okrasna drevesa in grmovnice
Če iščeš drevesa z osupljivim videzom, so odlična izbira japonski javorji, floridski dren, magnolija in kanadski jadikovec. Japonske češnje in lagerstremija ponujajo spektakularno cvetenje, medtem ko edgeworthia in japonski senčnik izstopata zaradi svojih unikatnih oblik.
Hitro rastoče in posebne drevesne vrste
Za tiste, ki želite hitro zelen vrt, so idealne vrste, kot so evkaliptus, vrbe (Hakura Nishiki, vijugaste), bela jelka in himalajski bor. Če želiš nekaj res posebnega, je andska smreka odlična izbira zaradi svoje edinstvene strukture.
Zimzelene in cvetoče grmovnice
Lovorikovec, fotinija in zvezdasti jasmin so odlične izbire za žive meje in naravne pregrade, saj ostanejo zeleni skozi celo leto. Aronija pa ni le lepa, ampak tudi koristna zaradi svojih zdravilnih plodov.
Bambusi in trajnice
Fargesia je priljubljen bambus, ki ni invaziven in je idealen za oblikovanje naravne ograje ali dodajanje tropskega pridiha vrtu.
Užitne in koristne rastline
Velike rastline niso le okrasne, temveč lahko prinašajo tudi okusne plodove! Kaki, asimina in aronija ponujajo zdrave sadeže, medtem ko so užitne sorte vrtnic odlične za kulinarično uporabo.
Navodila za nego in vzdrževanje
Sajenje
Izberi primerno lego in tla glede na vrsto rastline. Večina rastlin ima raje dobro odcedna tla in sončno ali polsenčno mesto. Ob sajenju izkoplji jamo, ki je vsaj dvakrat širša od koreninske grude, da bodo korenine lažje rasle. Dodaj kakovosten substrat, ki bo koreninam omogočil boljši razvoj.
Zalivanje
Sredozemske rastline potrebujejo manj vode, hitro rastoče vrste pa zahtevajo redno zalivanje. Pomembno je zalivati zgodaj zjutraj ali pozno zvečer, da preprečiš izhlapevanje vode.
Obrezovanje
Pravilno obrezovanje spodbuja zdravo rast in lepšo obliko. Najboljši čas za obrezovanje je zgodaj spomladi ali po cvetenju, odvisno od vrste rastline.
Gnojenje
Za bujno rast in cvetenje rastline redno gnoji s primernim gnojilom. Jeseni gnoji samo zimzelene rastline in tiste, ki jih takrat sadiš. Pri ostalih to ni potrebno, saj rastline ne bodo mogle porabiti hranil.
Zaščita pred mrazom
Nekatere eksotične rastline potrebujejo zimsko zaščito. Za večino neprezimnih vrst ni dovolj, da so le na zavetnem mestu – treba jih je temeljito zaviti ali prestaviti v notranji prostor. Zaščita s premikom v zavetno mesto zadostuje šele, ko je rastlina starejša, približno pet let.
Preprečevanje škodljivcev in bolezni
Redno pregleduj liste in stebla za morebitne škodljivce. Poleg insektov so pogoste tudi glivične okužbe, ki so lahko usodne za lesnate rastline. Večina teh bolezni zahteva zdravljenje s fungicidom, na primer bakrovim pripravkom. Kot preventiva pa deluje tudi mešanica sode bikarbone in vode.
Presajanje
Večje rastline občasno presadi, da jim zagotoviš dovolj prostora za rast. Najboljši čas za presajanje je zgodaj spomladi, preden rastline začnejo aktivno rasti.
Mulčenje
Okoli rastlin lahko dodaš plast zastirke, ki pomaga zadrževati vlago, preprečuje rast plevela in ščiti korenine pred temperaturnimi nihanji.