Kaladiji so gomoljne rastline, ki nas od spomladi do jeseni presenečajo s svojimi barvitimi in vzorčastimi listi. Konec jeseni jim odpadejo listi in gomolj gre v zimsko spanje. Za lažjo vzgojo smo pripravili nekaj nasvetov, kako skrbeti za kaladije.
Ko nastopi spomlad in se dnevne temperature zvišajo nad 15 stopinj, je čas za gomolje, da se prebudijo iz zimskega spanca. Gomolju privošči toplo kopel (za eno uro ga položi v mlačno vodo), vmes pa pripravi sadilni lonec, ki ima premer dvakrat toliko, kolikor je premer gomolja. Torej če premer gomolja velik 7cm, ga posadi v lonček, ki ima premer 14cm. Lonček do 2/3 napolnimo z dobro odtočno in hranljivo mešanico zemlje, nanj položimo gomolj z rastnim očesom navzgor in nanj posujemo še preostanek zemlje. Vse skupaj dobro zalijemo in postavimo v sončno lego s temperaturo med 20°C do 25°C. Zalivaj, ko se zgornja plast zemlje rahlo izsuši. Čez približno 4 tedne pa boš opazil/a že prve poganjke!
Med poletjem bodo kaladiji najbolj rastli, zato je pomembno, da mu zagotavljaš dovolj močne indirektne svetlobe in redno zalivanje (približno dvakrat na teden med poletjem in enkrat na teden jeseni ter spomladi). Priporočljivo je tudi gnojenje na vsako zalivanje ali vsako drugo zalivanje. Kaladij nakaže da je žejen takrat, ko povesi svoje liste. Nego do jeseni nadaljuješ normalno, dokler listi ne začnejo rumeneti in odpadati. Po navadi se to zgodi, ko se dnevi krajšajo(manj dnevne svetlobe) in temperatura pade pod 15°C. . Ko listi začnejo propadati, jih poreži do gomoljčka. Gomolj izkoplji iz zemlje, ga operi pod vodo in preglej ter odstrani kakršen koli nagnit del (korenin ali gomoljčka). Shrani gomolje na suho, temno in hladno mesto, hraniš pa jih lahko na več načinov. Lahko ga imaš samo v neki škatli, lahko ga zakoplješ v žagovino ali suho mivko, možnost pa je tudi, da se gomolj pusti v suhi zemlji. Sedaj je tvoj gomoljček pripravljen na zimsko spanje! Spomladi pa celoten cikel ponoviš.
Ujemajočih izdelkov ni mogoče najti.