Kako skrbeti za orhideje
Orhideje so osupljive in raznolike rastline, ki so lahko čudovit dodatek vsakemu domu. Z razumevanjem in pravilno nego lahko uživaš v njihovi lepoti in cvetenju skozi celo leto. Od klasičnih falenopsisov do eksotičnih jewel orchidej in zračnih orhidej Vanda, vsaka vrsta zahteva svoje specifične pogoje za optimalno rast in cvetenje.
Na splošno o orhidejah
Orhideje so ena največjih družin rastlin na svetu, z več kot 25.000 vrstami, ki se razprostirajo od tropskih gozdov do arktičnih tundr. Večina neotropskih vrst orhidej se nahaja v južni Srednji Ameriki, severozahodni Južni Ameriki in državah vzdolž Andov.
Orhideje delimo na epifitne, geofitne in litofitne vrste. Epifiti so vse rastline, ki rastejo na drugi rastlini oz. drevesu. Običajno jih najdemo na deblu ali vejah dreves, katerih se oprimejo za zagotovitev rasti visoko v krošnjah dreves. Orhideje torej niso zajedavci, saj ne črpajo hranil rastline, na kateri rastejo. Med najbolj prepoznavne epifitne orhideje sodijo felanopsisi, dendrobiji in vande.
Geofitne orhideje so vse orhideje, ki rastejo na tleh, kjer rastejo v tesni povezavi in sožitju z glivami. Simbioza z glivami in nezahtevnost glede hranil jim omogočata, da lahko naseljujejo tudi mejna območja, kjer druge rastline ne uspevajo. Zato ni presenetljivo, da jih lahko najdemo skoraj povsod po svetu. Med najbolj prepoznavne geofitne orhideje sodijo lepi čeveljc in Jewel orhideje (Ludisia discolor, Macodes petola in orhideje rodu Anoectochilus).
Litofitne orhdeje so prav posebna sorta orhidej, ki raste na ali znotraj razpok v kamnitih površinah. Ta vrsta orhidej vsa potrebna hranila prejme preko zraka, deževnice in bližnjih propadajočih rastlin. Med najbolj prepoznavne litofitne orhideje sodijo orhideje rodu Phragmipedium in Paphiopedilum in nekateri dendrobiji.
Nega klasičnih orhidej (Phalaenopsis)
Orhideje rodu falanopsis so najbolj razširjen rod orhidej na svetu. Gre za najbolj enostavno pripadnico orhidej, zato ni presenetljivo, da jo najdemo skoraj v vsakem domu. V nadaljevanju bomo pokrili nekaj osnovnih napotkov za nego felanopsisov.
Svetloba
Falenopsis uživa v svetlem mestu z veliko indirektne svetlobe, prilagodi pa se lahko tudi temnejšim kotičkom. Najbolj jim odgovarja mesto ob oknu na vzhodnem ali zahodnem delu hiše. Izogibaj se močnemu popoldanskemu soncu, ki lahko ožge liste.
Zalivanje
Orhideje tega rodu je potrebno zaliti šele tedaj, ko je substrat popolnoma suh. Za lažjo orientacijo si lahko pomagaš s prozornim lončkom, skozi katerega lahko vidiš, kdaj korenine postanejo nagubane in sive. Pred zalivanjem naj bo lonček popolnoma lahek.
Orhideje najbolj uživajo v deset minutnem namakanju v mlačni vodi. Po namakanju lahko orhidejo tudi stuširaš in s tem odplakneš prah, ki se tako rad nabere na listih. Vedno bodi pozoren_na, da rastlina ne stoji v vodi, saj bi to lahko pripeljajo do gnitja in odmiranja rastline. Odvečno vodo zato vedno odlij iz okrasnega lončka.
Temperatura in vlaga
Optimalne temperature za falenopsis so med 10 in 27 °C, najbolj pa jim odgovarja zračna vlaga med 50 in 70 %. Izogni se postavitvi tik ob radiatorju, ki bi lahko povzročil sušenje in odpadanje popkov. Zračno vlago lahko izboljšaš s postavitvijo v pladenj s kamenčki in vodo ali uporabo vlažilca zraka.
Gnojenje
V času aktivne rasti (od pomladi do jeseni) ob vsakem namakanju dodaj ustrezno količino gnojila za orhideje. Če rastlina ne dela novih listov, gnojenje ni potrebno.
Presajanje
Presajanje je potrebno vsake dve leti oziroma tedaj, ko opaziš razpadanje substrata.
Orhideje ne presajamo, kadar cveti, saj bodo cvetovi sicer po presajanju odpadli. Za informativne namene smo žrtvovali cvetočo orhidejo in jo presadili 😏. Idealen čas za presajanje je med rastno sezono, torej od pomladi do poleti.
Pred presajanjem rastlino dobro zalij. Nato previdno odstrani sadilni lonček (1), ves substrat (2) in poreži vse nezdrave korenine (3). Orhidejo lahko posadimo nazaj v lonček iste velikosti, ob veliki količini korenin pa naj bo nov lonček dva do tri centimetre večji po obsegu. Na dno sadilnega lončka natresi nekaj svežega lubja (4), orhidejo namesti v lonček in lonček do konca napolni z lubjem (5). Ker je substrat suh, je po presajanju potrebno namakanje za 30 minut do 60 minut (6).
Nega Jewel orhidej
Jewel orhideje, kot je Ludisia discolor, Macodes petola in orhideje rodu Anoectochilus, izstopajo zaradi svojih osupljivih listov, katerih vzorec spominja na strelo, ki se je razpostrla po celotni površini lista. Za razliko od felanopsisov, so te vrste orhidej geofitne sorte in uspevajo v širokih, plitvih loncih, ki omogočajo razraščanje njihovih plazečih rizomov. Temu primerno se tudi njihova nega nekoliko razlikuje od nege klasičnih orhidej:
- Svetloba: Jewel orhideje dobro uspevajo v svetlem mestu z veliko indirektne svetlobe, izogibaj pa se močnem direktnem soncu, ki lahko poškoduje liste.
- Zalivanje: Potrebujejo konstantno vlažno zemljo, zato jo zalij tedaj, ko je zgornji sloj zemlje suh.
- Temperatura in vlaga: Jewel orhideje ne marajo mrzlih prostorov, zato naj bo v prostoru, kjer temperatura ne pade pod 15°C. Rade imajo visoko zračno vlago (60-80 %), zato jo postavi stran od prepiha ali radiatorjev. Odlično bo uspevala tudi v terariju, kjer se brez težav izognemo nihanju temperature in vlage.
- Gnojenje: V času aktivne rasti vsake dva do štiri tedne zalij z mešanico vode in gnojila za orhideje. Če rastlina ne dela novih listov, gnojenje ni potrebno.
- Presajanje: Ko orhideja postane prevelika za svoj lonec in korenine začnejo kukati skozi luknje na dnu lonca, je pravi čas, da jo posadiš v večji lonec. Pri tem uporabi zračno zemljo za tropske rastline, ali pa jo namešaj sam_a, tako da skupaj zmešaš 40 % kokosove šote, 50 % perlita in 10 % organskega gnojila v trdni obliki. Če ti redno zalivanje predstavlja težave, lahko to vrsto orhideje posadiš tudi v šotni mah, ki bo ostal vlažen dalj časa.
Nega orhidej Vanda
Orhideje rodu Vanda sodijo med epifite, kar pomeni, da svoje korenine pritrdijo na površino bližnjih rastlin. Sodijo med najbolj zahtevne orhideje, saj jih je zaradi potrebe po visoki vlagi, visoki temperaturi, močni indirektni svetlobi in dobrem pretoku zraka zelo težko osrečiti v običajnem domačem okolju. So čudovite rastline, ki najbolje rastejo brez substrata, saj njihove velike in dolge korenine težko omejimo s sadilnim lončkom. Želimo ti, da tvoja Vanda kar najbolje uspeva, tako da je tukaj še nekaj napotkov za njo:
- Svetloba: Vande potrebujejo svetlo mesto, vendar se običajno ne počutijo najbolje na direktni sončni svetlobi. Idealno je mesto z ogromno indirektne ali zastrte direktne sončne svetlobe.
- Zalivanje: Vande lahko zalivamo z namakanjem v vodi ali pa vsakodnevnim pršenjem. Te orhideje zahtevajo veliko vode, v vročih obdobjih lahko tudi dvakrat na dan. V zimskem času zmanjšaj zalivanje na vsake nekaj dni, ko korenine postanejo sive in rahlo nagubane.
- Temperatura in vlažnost: Vande imajo rade temperature nad 18 °C in visoko vlažnost med 60 in 80 odstotki. Za višjo vlago lahko poskrbiš z umestitvijo v velik terarij ali pa uporabo vlažilca zraka.
- Gnojenje: Vande so velike porabnice hranil, zato jih je potrebno med rastno sezono pognojiti vsak teden, pri čimer priporočamo uporabo gnojila za orhideje.
Pogoste težave in dileme z orhidejami
Rastlina ima povešene in mehke liste
Če listi ostanejo povešeni tudi po zalivanju, je možno, da je bila orhideja prepogosto zalita, zaradi česar je prišlo do gnilobe korenin. Do tega lahko pride tudi, kadar orhideja stoji v vodi.
Če korenine niso zdrave, rastlina namreč ne more več učinkovito črpati vode, kar privede do »žejnega« videza. V tem primeru jo čim prej presadi v svež substrat, odstrani vse gnile korenine in upaj na najboljše. Po presaditvi za en mesec prenehaj z gnojenjem.
Korenine rastejo iz lončka
Štrleče korenine so značilnost orhidej in jih ni potrebno “ukrotiti”. Korenine rastejo v vse smeri in iščejo vlago ter hranila. Ne odreži jih, dokler se popolnoma ne posušijo. Če opaziš, da večina novih korenin sega izven lončka, je to znak, da je čas za presaditev v večji lonček.
Cvetovi predčasno odpadejo
Cvetovi lahko odpadejo zaradi več različnih dejavnikov. Najpogostejši vzrok za odpadanje popkov je previsoka ali prenizka temperatura. Prav tako do odpadanja lahko pride ob nepravilnem zalivanju, zalivanju s premrzlo vodo, prenizki zračni vlagi, prekomernem gnojenju, neprimerni svetlobi in škodljivcih.
Orhideja ne cveti
Orhideje za cvetenje potrebujejo ogromno energije, katero naberejo tekom rastne sezone in jo v obliki sladkorjev uskladiščijo v svojih listih. Povod za cvetenje je padec dnevnih temperatur (dovolj je padec na 18-22 °C) in krajšanje dneva, vendar do cvetenja ne bo prišlo, če rastlina med rastno sezono ni uspela uskladiščiti dovolj energije. Orhideja torej ne bo zacvetela, če med rastno sezono ni prejemala dovolj svetlobe, kar lahko rešiš s premikom na bolj svetlo mesto.
Zalivanje z ledom
Velikokrat lahko na internetu zasledimo tudi lažne informacije, ki bralce pozivajo k zalivanju s kockami ledu. Zalivanje z ledom ni primerno za nobeno rastlino, saj lahko ledeno mrzla voda, ki pronica do korenin iz kocke, šokira in poškoduje rastlino. Zato raje svojo orhidejo zalivaj z vodo, ki je sobne temperature.
Gnojenje z zelenim čajem
Veliko navdušencev nad orhidejami prisega na gnojenje orhidej z zelenim čajem. Zeleni čaj vsebuje mnoge vitamine in minerale ter dušik, ki je zelo pomemben za orhideje. Na žalost se zeleni čaji lahko po vsebnosti hranil zelo razlikujejo, zato je težko izbrati ustrezen zeleni čaj in ga pravilno dozirati. Zato je orhidejo najbolje gnojiti z gnojilom za orhideje, ki vsebuje idealno razmerje hranil za rast in cvetenje tvoje prelepe orhideje. Če se vseeno odločiš za zeleni čaj, je z gnojenjem najbolje začeti takrat, ko orhideja odvrže zadnje cvetove. Tedaj začnemo z gnojenjem enkrat mesečno, tako da vsebino ene čajne vrečke posujemo po zemlji in rastlino zalijemo.
Za konec…
Orhideje so čarobne rastline, ki z malo skrbnosti in pravega znanja o negi s svojo edinstvenostjo in lepoto obogatijo vsak dom. Ne glede na to, ali si izbral_la klasične falenopsise, posebne jewel orhideje ali vpadljive orhideje Vanda, pravilna nega je ključna za njihovo dobro počutje. S pravilnim zalivanjem, doslednim gnojenjem ter optimalno svetlobo in temperaturo, lahko ustvariš idealne pogoje, da tvoje orhideje zacvetijo v vsej svoji lepoti.
Naj raste! 🌿