• V košarici nimaš nobenega izdelka.

Džungla Plants

  /  enostavne za vzdrževanje   /  Kako skrbeti za sobne rastline

Kako skrbeti za sobne rastline

Sobne rastline so več kot le dekoracija; so del našega doma, katerega napolnijo z življenjem, barvo in svežino. Pravilna nega rastlin je ključna, da te uspevajo in bujno rastejo tudi po prihodu v naš dom. Tukaj je nekaj osnovnih pravil, kako skrbeti za njih, da bodo ostale zdrave in krepke.

Prava izbira rastline

Nega rastlin se začne že pred nakupom. Pomembno je, da svoje sobne rastline izbereš glede na svetlobne pogoje, prostor, ki ga imaš na voljo, in čas, ki ga lahko nameniš za nego rastlin. Niso vse rastline enostavne, zato izberi takšne, ki so primerne za tvoj življenjski slog in izkušnje. Vedno je najbolje začeti z enostavnimi sobnimi rastlinami, ki niso dramatične in ne zamerijo, če jih kdaj pozabiš zaliti. Takšne rastline lahko najdeš v naši kategoriji Enostavne za vzdrževanje!

Svetloba

Svetloba je ena izmed najpomembnejših komponent pri negi sobnih rastlin. Vedno preveri, koliko naravne svetlobe prejema tvoj prostor skozi dan in kakšne so potrebe rastlin, ki jih imaš. Sobne rastline kot so taščini jeziki in zamije so bolj prilagodljive in uspevajo tudi v manj svetlih prostorih, medtem ko rastline kot so fikusi in areke potrebujejo več posredne svetlobe. Če nisi siguren_na, koliko svetlobe potrebujejo določene sobne rastline, si lahko pogledaš super uporaben blog o svetlobnih potrebah rastlin, poleg tega pa smo zate ustvarili kategorijo Malo svetlobe, ki prikaže le rastline, katere uspevajo tudi v temnejših kotičkih 😉

Zalivanje

Pravilno zalivanje je pogosto največji izziv pri negi sobnih rastlin. Preveč vode lahko povzroči gnitje korenin, premalo pa lahko rastlino izsuši in poškoduje. Na splošno je večino rastlin bolje zalivati manj pogosto, saj lažje rešimo žejno rastlino kot pa tisto, kateri zaradi mokre zemlje gnijejo korenine. Več o pravilnem zalivanju sobnih rastlin si lahko prebereš v spodnjem blogu.

Če veliko potuješ ali pa na splošno velikokrat pozabiš zaliti svoje sobne rastline, pa lahko pri nas prebrskaš tudi kategorijo Malo vode 😉

Zračna vlaga

Mnoge sobne rastline izvirajo iz vlažnih tropskih območij in potrebujejo visoko vlažnost, da uspevajo. Rastline, ki imajo tanke liste, kot na primer palme in praproti, bodo cenile prostor z višjo zračno vlago. V naših domovih imajo po navadi najvišjo zračno vlago kopalnice, vlago okrog rastline pa lahko dvigne že postavitev več rastlin skupaj. Če obožuješ tropske rastline in se doma boriš z nizko zračno vlago, pa je najbolje investirati v vlažilec zraka, saj pršenje po listih ne naredi prav veliko. 

Grupiranje rastlin z namenom povečanja zračne vlage. Vir: bloomscape

Gnojenje

Sobne rastline potrebujejo redno gnojenje, da nadomestijo hranila, ki jih izgubijo z zalivanjem in rastjo. Uporabi gnojilo za sobne rastline po priporočenih smernicah na embalaži, običajno enkrat na mesec med rastno sezono. Gnojilo bo zagotovilo, da sobne rastline dobijo potrebne makro in mikrohranila za rast in razvoj. Če ti je gnojenje nekaj povsem novega, si lahko prebreš tudi blog o tem.

Presajanje

Sobne rastline je potrebno občasno presaditi, da se se zemlja osveži z novimi hranili in korenine dobijo več prostora za rast. Presajanje sobnih rastlin je najbolje opraviti spomladi, pred začetkom rastne sezone. V praksi je to v koncu februarja in v marcu, brez težav pa se po potrebi lotiš presajanja tudi kadarkoli med marcem in septembrom.

Ko korenine takole zapolnijo lonec, je čas, da rastlino presadimo. Vir: Džungla Plants

Nega sobnih rastlin je lahko zelo sproščujoča, ko vidimo, kako sobne rastline uspevajo in rastejo. Z upoštevanjem osnovnih smernic za svetlobo, zalivanje, vlažnost, gnojenje in presajanje lahko zagotoviš, da bodo tvoje sobne rastline zdrave in da bo tvoj dom vedno poln življenja. Ne boj se eksperimentirati in prilagajati rutino nege rastlin specifičnim potrebam tvojega prostora in življenjskega sloga. Sčasoma boš razvil_a pravi čut za to, kaj tvoje sobne rastline potrebujejo, da bodo resnično zacvetele.

Naj raste! 🌿