Poletni delovni čas fizične trgovine: PON, SRE, ČET, PET: 14:00 - 20:00, TOR 12:00-15:00 in SOB 9:00 - 15:00.
  • V košarici nimaš nobenega izdelka.

Orhideje

  /    /    /  Orhideje

Prikaz vseh 5 rezultatov

Orhideja: elegantna lepotica z eksotičnim pridihom in dolgotrajnim cvetenjem


Orhideje so sinonim za prefinjenost in eleganco – z eksotičnimi cvetovi, ki očarajo s svojo obliko in barvami. So med najbolj priljubljenimi sobnimi rastlinami, saj dolgo cvetijo in s pravo nego navdušujejo iz leta v leto.

1. Kaj je orhideja?

Orhideje (Orchidaceae) so ena največjih in najbolj raznolikih rastlinskih družin na svetu. Orhideje rastejo epifitsko – v naravi se oprijemajo dreves, zato ne potrebujejo klasične zemlje. Njihovi cvetovi so nežni, a obstojni, v barvah od bele in rožnate do vijolične in rumene.

Najpogostejša vrsta v domovih je Phalaenopsis, ki cveti več mesecev zapored. V Džungli pa radi na police umestimo predvsem bolj posebne orhideje kot so denimo:

2. Zakaj izbrati orhidejo?

Orhideje so odlične za notranje prostore – dnevne sobe, kopalnice ali pisarne z dobro svetlobo. 

  • Dolgotrajno cvetenje, ki lahko traja več mesecev.
  • Orhideja je legantna rastlina z minimalnimi potrebami po prostoru.
  • Nezahtevna za začetnike, a zanimiva tudi za zbiratelje.
  • Orhideja je popolna kot darilo ali dekoracija v vsakem ambientu. 

3. Kako skrbeti za orhidejo

Svetloba
Orhideja ima najraje ima veliko indirektne svetlobe. Postavi jo ob svetlo okno, kjer ni direktnega opoldanskega sonca. Če ji listi rumenijo ali postanejo rdečkasti, ima preveč svetlobe – če so temno zeleni, pa premalo.

Zalivanje
Orhidejo zalivaj enkrat tedensko, ko se substrat skoraj popolnoma izsuši. Najbolje jo je zaliti z mehko ali postano vodo, lonec pa naj ima dober odtok. Ne pusti, da voda zastaja pri koreninah. Pri pravi količini zalivanja si lahko pomagaš s super pripomočkom Sustee – merilcem vlažnosti zemlje, ki te opozori na suho zemljo ali s higrometrom, merilcem vlažnosti.

Zemlja in sajenje
Orhideje ne rastejo v klasični zemlji. Potrebujejo poseben substrat iz lubja, kokosovih vlaken ali sphagnum mahu. Presadi jo vsaki 2 leti ali ko opaziš, da se substrat sesede in izgubi strukturo.

Obrezovanje
Ko cvetovi odcvetijo, lahko cvetno steblo odrežeš do prvega zdravega kolena, da spodbudiš novo cvetenje. Če se steblo posuši, ga odreži povsem pri dnu.

Zimska zaščita in temperatura
Orhideje ne prenašajo mraza – idealna temperatura je med 18–25 °C. Pozimi jih ne postavljaj tik ob radiator ali na prepih.

Škodljivci in bolezni
Občasno se lahko pojavijo uši, mokaste uši ali pršice. Redno pregleduj spodnjo stran listov in ob morebitnih težavah ukrepaj z naravnimi sredstvi, kot je neem olje.

4. Sezonskost in posebnosti

Phalaenopsis lahko cveti kadarkoli v letu, najpogosteje pa spomladi in jeseni. Ob pravilni negi se bo razcvetela tudi večkrat letno. Njene cvetove lahko občuduješ tudi do tri mesece zapored.

5. Opozorilo za lastnike hišnih ljubljenčkov

Orhideje iz večine rodov načeloma niso toksične za mačke in pse, zato so primerna izbira za domove z živalmi, seveda pa svetujemo, da se o posamezni rastlini dodatno pozanimate na spletu ali pri veterinarju.

Če si želiš sobno rastlino, ki cveti razkošno in dolgo, a ne potrebuje veliko nege, je orhideja tvoja idealna spremljevalka. V Džungli najdeš izbrane orhideje in specializiran substrat za njihovo optimalno rast. Za vsa vprašanja glede nege smo ti na voljo preko e-maila ali telefona, rastline pa dostavimo varno in hitro po celotni Sloveniji.