• V košarici nimaš nobenega izdelka.

Sadike sadnega drevja

  /    /    /  Sadike sadnega drevja
Ujemajočih izdelkov ni mogoče najti.

Sadike sadnega drevja

Sadno drevje je ključni del vsakega vrta, saj združuje lepoto, ekološko pridelavo in okusne plodove. V ponudbi imamo odporne sorte sadik sadnih dreves, kot so jablane, hruške, češnje, nashi, kutine, ameriške borovnice, žižule, fige in kaki. Večina sadik je vzgojenih v Sloveniji in so prilagojene podnebju, zato so prezimne in izjemno odporne.

Sadike slovenskih sadnih dreves – Zakaj izbrati te sadike?

Sadike so vzgojene v Sloveniji, kar pomeni, da so prilagojene našim vremenskim razmeram. So prezimne in odporne na bolezni in škodljivce.

Katere vrste sadnega drevja so na voljo?

Jablane in hruške

Jablane in hruške so nepogrešljive v vsakem sadovnjaku. Odporne sorte jabolk nudijo obilne pridelke in so primerne za dolgotrajno skladiščenje, medtem ko hruške navdušujejo s sočnostjo in aromo.

Češnje in nashi

Češnje so znane po svoji sladkobi in zgodnjem cvetenju, nashi hruške pa združujejo hrustljavo teksturo in svežino klasične hruške s pridihom eksotičnega okusa.

Kutine in ameriške borovnice

Kutine so odlične za pripravo marmelad in želejev, medtem ko so ameriške borovnice znane po svoji visoki vsebnosti antioksidantov in enostavni vzgoji.

Žižule, fige in kaki

Za ljubitelje eksotičnega sadja so na voljo žižule, ki so bogate s hranili, fige, ki prinašajo pridih Mediterana, ter kaki, ki navdušuje s svojo sladko in sočno teksturo.

Prednosti sadik sadnega drevja

  • Preizkušene in odporne sorte – prilagojene podnebju
  • Cepljene na M7 podlago – boljša rast in rodnost
  • Vzgojene v Sloveniji – prilagojene lokalnim razmeram
  • Dolga življenjska doba in stabilnost – minimalna nega, bogati pridelki

Nasveti za sajenje in nego sadnega drevja

Sajenje

Izbira pravega mesta je ključna za zdravo rast. Sadike sadnega drevja se sadijo na sončno in zračno lego. Tla morajo biti dobro odcedna, saj preveč vlage lahko škoduje koreninam. Ob sajenju je treba izkopati jamo, ki je vsaj dvakrat širša od koreninske grude, da bodo korenine lažje rasle. Dodaj kakovosten substrat, ki bo koreninam omogočil boljši razvoj.

Zalivanje

Mlade sadike potrebujejo redno zalivanje, še posebej v prvih mesecih po sajenju. Zaliva se zgodaj zjutraj ali pozno zvečer, da se prepreči izhlapevanje vode. Sredozemske rastline potrebujejo manj vode, hitro rastoče vrste pa zahtevajo pogostejše zalivanje.

Obrezovanje

Pravilno obrezovanje spodbuja zdravo rast, večji pridelek in lepšo obliko krošnje. Najboljši čas za obrezovanje je zgodaj spomladi ali po cvetenju, odvisno od vrste rastline.

Gnojenje

Za bujno rast in cvetenje je pomembno redno gnojenje s primernim gnojilom. Jeseni se gnojijo le zimzelene rastline in tiste, ki se takrat sadijo. Pri ostalih rastlinah to ni potrebno, saj hranil ne bodo mogle porabiti.

Zaščita pred mrazom

Nekatere eksotične in občutljive rastline potrebujejo dodatno zaščito pred mrazom. Za večino neprezimnih vrst ni dovolj, da so le na zavetnem mestu – treba jih je temeljito zaviti ali prestaviti v notranji prostor. Zavetrje zadostuje šele, ko je rastlina starejša, približno pet let.

Preprečevanje škodljivcev in bolezni

Redno pregleduj liste in stebla za morebitne škodljivce. Poleg insektov so pogoste tudi glivične okužbe, ki so lahko usodne za lesnate rastline. Večina teh bolezni zahteva zdravljenje s fungicidom, na primer bakrovim pripravkom. Kot preventiva pa deluje tudi mešanica sode bikarbone in vode.

Presajanje

Večje rastline občasno presadi, da jim zagotoviš dovolj prostora za rast. Najboljši čas za presajanje je zgodaj spomladi, preden rastline začnejo aktivno rasti.

Mulčenje

Okoli rastlin lahko dodaš plast zastirke, ki pomaga zadrževati vlago, preprečuje rast plevela in ščiti korenine pred temperaturnimi nihanji.