Poletni delovni čas fizične trgovine: PON, SRE, ČET, PET: 14:00 - 20:00, TOR 12:00-15:00 in SOB 9:00 - 15:00.

Praproti

  /    /    /  Praproti

Prikaz vseh 11 rezultatov

Praproti: bujne tropska lepotice za senčne kotičke
 

Praproti so idealne za ustvarjanje bujnega zelenja v senčnih legah ali notranjih prostorih, saj njihovi elegantni, pernati listi dodajo prostoru tropski pridih. S svojo elegantno in bujno rastjo ter zmožnostjo čiščenja zraka je praprot odlična izbira za vsak dom, še posebej za temne prostore, kjer druge rastline morda ne bi uspevale.

1. Kaj so praproti?

Praproti (Filicopsida) so ena najstarejših vrst rastlin, ki so se razvile že pred več kot 300 milijoni leti. Naravno rastejo na vlažnih in senčnih gozdnih tleh, kjer hkrati prispevajo k bogastvu tal. 

Njihova značilna lastnost so deljeni listi, imenovani frondesi, ki se razvijajo v spirali. So svetlo do temno zeleni, peresnati in dolgi, kar daje rastlini njen značilen izgled. Praproti rastejo iz koreninske grude, ki jo obdajajo listi, kar ustvarja gosto zeleno maso.

Obstaja več vrst praproti, ki se med seboj razlikujejo tako gklede na rod kot tudi obliko in barvo listov. Vse od klasične bostonske paproti ali praproti ‘Green Lady’ (Nephrolepis exaltata), “Bird’s nest” praproti, do eksotičnih krokodiljih praproti (Microsorum musifolium ‘Crocodyllus’), edinstvene ‘Blue star’ praproti (Phlebodium aureum), zelo posebne jelenove praproti ter simpatične Rabbits’ foot praproti, ki jih najdeš tudi pri nas v Džungli. 

2. Zakaj izbrati praproti?

Praproti so odlične za notranje dekoracije, viseče lonce ali senčne vrtne kotičke.

  • Praproti čistijo zrak in ustvarjajo prijetno mikroklimo.
  • Zaradi svojih zahtev po vlažnosti in senčnih prostorih so idealne za kopalnice, hodnike in ostale vlažnejše prostore.
  • Nekatere vrste so primerne tudi za sajenje na prostem.
  • Praprot je odlična izbira za ustvarjanje domače džungle v različnih slogih. 

3. Kako skrbeti za praproti

Svetloba
Praproti so najbolj srečne v svetli senci ali posredni svetlobi. Ne prenesejo žgočega sonca – listi hitro porumenijo in se izsušijo. Na prostem jih posadi v zavetje pred vetrom in soncem.

Temperatura in vlaga
Praproti najbolje uspevajo pri zmernih temperaturah med 18°C in 24°C. Izogibaj se nenadnim spremembam temperature in ekstremnim pogojem, saj lahko to povzroči stres rastlini. Zimske temperature ne smejo pasti pod 10°C, saj lahko poškodujejo rastlino. 

Praproti imajo rade visoko vlago, zato jih je najbolje postaviti v kopalnico, kjer je vlaga običajno višja. Dodatna vlaga bo pomagala ohraniti zdrave liste in preprečiti suhost. Uporaba vlažilca zraka ali pladnja z vodo lahko prav tako pomaga ohranjati potrebno raven vlage.

Zalivanje
Zemlja mora biti ves čas enakomerno vlažna, ne pa razmočena. Zalivaj, ko se zgornji sloj zemlje rahlo osuši. Pri tem si lahko pomagaš s super pripomočkom Sustee – merilcem vlažnosti zemlje, ki te opozori na suho zemljo ali s higrometrom, merilcem vlažnosti.

Zemlja in presajanje
Praproti ljubijo humozna, rahla tla z veliko organske snovi, svetujemo ti Džunglino zračno mešanico za tropske rastline, ki omogoča dobro drenažo in preprečuje zadrževanje vode. Lonec naj ima dober odtok. Če velikokrat pozabiš na zalivanje, lahko za dodatno zadrževanje vlage dodaš tudi kokosovo šoto. 

Mlade praproti je priporočljivo presajati vsako leto ali dve leti, medtem ko odrasle rastline potrebujejo manj pogosto presajanje. Pri presajanju izberi lonec, ki je nekoliko večji od prejšnjega, da bo rastlina imela dovolj prostora za rast.

Gnojenje
Praproti niso posebej zahtevne glede gnojenja, vendar občasno dodajanje hranil pripomore k njihovi zdravju in rasti. Med rastno sezono, od pomladi do poletja, pognoji rastlino enkrat na mesec z uravnoteženim tekočim gnojilom za notranje rastline, npr. Biobizz Grow. Pozimi lahko gnojenje povsem opustimo, saj rastlina v tem obdobju upočasni svojo rast.

Obrezovanje
Redno odstranjuj porumenele ali poškodovane liste. To spodbuja novo rast in ohranja rastlino bujno in zdravo. Razen tega dodatno obrezovanje ni potrebno.

Škodljivci in bolezni
Praproti so odporne, a v suhem zraku se lahko pojavijo pršice. Redno pršenje in dovolj visoka zračna vlaga sta ključni za njihovo zdravje.

5. Razmnoževanje

Praproti se razmnožujejo s trosi, kar pa zahteva potrpežljivost in posebne pogoje. Lažje jih razmnožuješ z delitvijo koreninske grude spomladi – pri nekaterih vrstah lahko ločiš posamezne rozete ali poganjke in jih presadiš v nove lonce s svežo zemljo. Ta metoda omogoča enostavno povečevanje zbirke praproti in je odličen način za ustvarjanje novih rastlin.

——–

Če si želiš sobno ali vrtno rastlino z naravnim, tropskim videzom in nezahtevno nego, so praproti odlična izbira. V Džungli najdeš izbor najlepših praproti za notranje in zunanje zasaditve. Rastline ti dostavimo hitro in varno, za vsa vprašanja pa smo na voljo preko e-maila ali telefona.