• V košarici nimaš nobenega izdelka.

Džungla Plants

  /  nega rastlin   /  Vse o negi sukulent

Vse o negi sukulent

Sukulente so ene najbolj priljubljenih sobnih rastlin, saj s svojo nezahtevnostjo očarajo prav vsakogar. So idealne rastline za vse, ki nimamo časa ali smo nekoliko pozabljivi, ko pride do zalivanja. Čeprav so sukulente trdožive, pa potrebujejo nekaj osnovne nege, da ostanejo zdrave in zadovoljne. Tukaj je vse, kar moraš vedeti o negi svoje sukulente!

Na kratko o sukulentah…

Sukulente izvirajo iz sušnih in polsušnih območij po vsem svetu, kjer so se razvile v prilagodljive rastline, sposobne preživetja dolgih sušnih obdobij. Najpogosteje jih najdemo v puščavah in stepah Afrike, Južne Amerike in Azije, kjer uspevajo na revnih tleh in v ekstremnih pogojih. Sukulente lahko razdelimo na več skupin, med najpogostejše spadajo kaktusi, agave, aloe, echeverie in netreski. Vse te rastline odlikujejo mesnati listi ali stebla, ki shranjujejo vodo, kar jim omogoča preživetje tudi v daljših obdobjih suše.

Svetloba

Sukulente obožujejo svetla mesta z veliko direktne ali indirektne svetlobe. Najbolje uspevajo na okenskih policah, kjer ujamejo tudi nekaj popoldanskega sonca. Temni kotički jim niso najljubši – če tvoja sukulenta ne dobi dovolj svetlobe, bo postala podolgovata in razpotegnjena, zaradi pomanjkanja energije pa bo verjetno odvrgla tudi večje število listov.

Zalivanje

Sukulente so z vodo zelo varčne in posledično ne potrebujejo zelo pogostega zalivanja. Zalij jih šele takrat, ko je zemlja popolnoma suha, njihovi listi pa začnejo izgledati nekoliko nagubani. Če še nimaš dobrega občutka za zalivanje sukulent, ti je lahko higrometer v veliko pomoč. Ko bo ta nakazal, da je stopnja vlažnosti padla na ena, lahko počakaš še en teden, preden rastlino zaliješ. Sukulente imajo raje zalivanje z namakanjem, kar pomeni, da jih lahko postaviš v do dva centimetra globoko vodo in počakaš, da korenine vpijejo vso potrebno vodo. S takšnim načinom zalivanja preprečiš, da bi listi, ki so v stiku z zemljo, sčasoma zgnili.

Primer zalivanja z namakanjem. Vir: Thenextgardener

Če si želiš prebrati več o pravilnem zalivanju rastlin, si lahko več prebereš s klikom na spodnji gumb 😉

Temperatura in vlaga

Večina sukulent se najbolje počuti pri temperaturah med 15 in 29 °C, čeprav so trpežnejše sorte, kot so sedum ali netresk, sposobne preživeti tudi temperature pod -20 °C. Kar se tiče vlage, imajo raje nizko do zmerno zračno vlago (do 60%), zato jim bo dobro šlo tudi v bolj suhem okolju. Če vlaga preseže zgornjo mejo, je pomembno zagotoviti dobro kroženje zraka in se izogibati prekomernemu zalivanju, saj kombinacija visoke vlažnosti in prekomerne vode hitro vodi do gnitja. V zelo vlažnih prostorih, kot so kopalnice, sukulente morda ne bodo uspevale tako dobro kot v suhih prostorih.

Gnojenje

Med rastno sezono, ki običajno traja od pomladi do jeseni, svoji sukulenti dodaj hranila enkrat na mesec. Najbolje je uporabiti specializirano gnojilo za kaktuse in sukulente z manjšo vsebnostjo dušika (N). Idealno razmerje hranil je nekje v območju 2-7-7 ali 5-10-10 (NPK – dušik, fosfor, kalij). Če takšnega gnojila nimaš pri roki, lahko uporabiš tudi uravnoteženo gnojilo, ki ga razredčiš na polovično ali celo četrtinsko moč. Jeseni in pozimi jih ne gnoji, saj v tem času počivajo.

Zemlja in presajanje

Sukulente v naravi rastejo v zračni zemlji, ki vsebuje velik delež peska in drugih kamnin. Zato je za njih najbolj primerna mešanica zemlje za kaktuse in sukulente, ki vsebuje večji delež peska, perlita ali vulkanskih kamnov. Ustrezno lahko prilagodiš tudi običajno vrtno zemljo tako, da ji dodaš grobi pesek ali perlit v razmerju 1:1. To izboljša drenažo in zagotovi, da se korenine ne zadržujejo v premokri zemlji. Po vrhu zemlje lahko posuješ tudi okrasne kamenčke, ki ustvarijo suho pregrado med mokro zemljo in spodnjimi listi sukulente, s čimer preprečiš gnitje listov, ki bi lahko bili v stiku z mokro zemljo.

Sukulente je najbolje presajati spomladi, ko opaziš da korenine kukajo iz lonca. Kadar sumiš na gnitje korenin, lahko sukulento presadiš v popolnoma svežo zemljo tudi izven rastne sezone.

Bolezni in škodljivci

Sukulente so na splošno zelo odporne na bolezni, vendar jih občasno lahko napadejo škodljivci:

  • Volnate uši: Majhni, beli in na videz kosmati škodljivci, ki na rastlini pustijo kosmičast, volnen izloček. Običajno se zadržujejo v koreninskem sistemu ali med listi, kjer sesajo sok iz rastline, kar lahko povzroči oslabitev sukulente.
  • Pršice: Zelo drobni, pajkom podobni škodljivci, ki so težko s prostim očesom. Njihova prisotnost se kaže v drobnih pajčevinah in rdečkastih pegah na listih, zaradi česar listi postopoma odmrejo.
  • Kaparji: Kaparji so majhni, trdi škodljivci, ki se pritrdijo na stebla in liste ter izsesavajo sok iz rastline. Za seboj pustijo lepljive izločke, ki lahko povzročijo rast plesni.

Zelo pomembno je, da svojo sukulento pregledaš že pred nakupom, prav tako pa jo redno pregleduj tudi, ko bo že pri tebi doma. Ob prvih znakih škodljivcev jih najprej identificiraj in nato uporabi ustrezen insekticid. Na pršice najbolje učinkuje Substral Naturen BIO Forte, medtem ko je za ostale škodljivce najbolj učinkovit Strike. Zelo učinkovito je tudi Neemovo olje, vendar je pomembno, da pripraviš pol manj močno mešanico, kot bi sicer.

Pogoste težave in rešitve

  1. Gnitje: Če opaziš, da listi, steblo ali korenine sukulente gnijejo, jo verjetno preveč zalivaš. Odstrani gnile dele in rastlino posadi v svežo, predvsem pa zračno zemljo. Z zalivanjem bodi previden_na – najbolje je počakati, da se zemlja med zalivanji popolnoma izsuši. Ko jo zalivaš, pa naj bo zalivanje obilno, da voda dobro prepoji zemljo.
  2. Razpotegnjena rast: Če je sukulenta postala visoka in manj košata, verjetno nima dovolj svetlobe. Premakni jo na bolj sončno mesto, golo steblo pa lahko zakoplješ globlje v zemljo. Pomembno je tudi, da uporabljaš ustrezno gnojilo – najboljše je specializirano gnojilo za kaktuse in sukulente.
  3. Odpadanje listov: Če listi hitro odpadajo, je to lahko znak več težav. Najpogosteje se to zgodi zaradi pomanjkanja svetlobe ali ob daljših obdobjih brez zalivanja. Če listi odpadajo in je zemlja suha, rastlino temeljito zalij. V primeru prekomernega zalivanja pa bodo listi začeli gniti, kar lahko vodi tudi do odmrtja rastline.

Sukulente so popolna izbira za vse, ki želimo dom okrasiti z rastlinami, a nimamo veliko časa za njihovo nego. Z le nekaj osnovnimi koraki – zadostno svetlobo, premišljenim zalivanjem, zračno in pretočno zemljo in rednim pregledovanjem – bodo tvoje sukulente dolgo zdrave in čudovite. Ne pozabi, da kljub svoji trdoživosti potrebujejo nekaj ljubezni, da ostanejo v najboljši formi.

Naj raste! 🌿