• V košarici nimaš nobenega izdelka.

Džungla Plants

  /  Sajenje   /  Nasveti za sajenje gomoljev in čebulic

Nasveti za sajenje gomoljev in čebulic

V Džungli smo se za prihajajočo pomlad oborožili z raznolikimi vrstami rastlin, ki jih lahko pri nas najdeš v obliki gomoljev in čebulic. Ta blog smo pripravili posebej za vse, ki bi radi razširili svoje vrtnarsko znanje in se preizkusili v sajenju čebulic in gomoljev, a se morda trenutno ne počutite povsem vešči v tem. Ne glede na tvoje predhodno znanje, te bomo opremili z vsemi potrebnimi informacijami, da bo tvoj vrt to pomlad zasijal v polnem razcvetu.

Razumevanje podzemnih stebel

Preden začnemo z nasveti glede sajenja čebulic in gomoljev, je pomembno, da si pogledamo razliko med njimi.

Čebulice so podzemna skladišča hranil, sestavljena iz prepletenih plasti, ki obdajajo centralno točko rasti. Te plasti, podobne čebulnim luskam, so pravzaprav modificirani listi, ki shranjujejo energijo, potrebno za naslednjo sezono rasti. Tulipani, narcise in hijacinte so klasični primeri rastlin, ki rastejo iz čebulic. Čebulice so kot zaprti paketi, ki vsebujejo vse, kar rastlina potrebuje za vzklitje, vključno s koreninami, stebelcem in cvetnimi popki, ki so zaščiteni v tem podzemnem delu.

Izgled čebulic različnih cvetlic. Vir: GardenGate

Gomolji, po drugi strani, so odebeljeni deli korenin ali stebel, ki služijo kot rezervoarji za shranjevanje hranil. Za razliko od čebulic, ki imajo jasno definirano “bazo” iz katere rastejo korenine, in “vrh”, od koder se razvijejo listi in cvetovi, gomolji ne kažejo te jasne orientacije. Dalije in begonije so primeri rastlin, ki izvirajo iz gomoljev. Gomolji so manj strukturirani kot čebulice in lahko razvijejo poganjke in korenine iz različnih točk na svoji površini.

Izgled gomolja dalije. Vir: Gardeners supply company

Kdaj in kako posaditi?

  • Velikost in globina sajenja: Manjše čebulnice zahtevajo manjšo globino sajenja bližje površini zemlje, večje čebulice pa zasadimo globlje v zemljo.

Globina sajenja bo odvisna od velikosti čebulice in posamezne vrste. Vir: Sarah Raven

  • Razdalja med rastlinami: Pri sajenju je pomembno vedeti končno širino in višino rastline, saj bodo tako imele dovolj prostora in ne bodo zasenčile drugih, bolj sonce-ljubih rastlin.
  • Izbira zemlje in lokacije: Za čebulice in gomolje je primerna običajna vrtna zemlja, uspevale pa bodo tudi v zemlji za sobne rastline. Lokacijo izberi glede na potrebe po svetlobi, ki so individualne za vsako rastlino.
  • Čas sajenja: Čas sajenja bo odvisen od tega, ali sadiš v zemljo na vrtu ali v lonček/korito. Pri sajenju v tla je zelo pomembno počakati na zadnjo zmrzal, kar je navadno po ledenih možeh 15. maja. Če sadiš v korito/lonček, ki bo do otoplitve v rastlinjaku ali svetli garaži, lahko sadiš že od marca dalje.
  • Prezimnost: Prezimnost je odvisna od sorte in je vedno označena na embalaži. Čebulice in gomolje, ki niso prezimni, je potrebno jeseni izkopati iz zemlje ter shraniti v hladen in suh prostor!

Pomen ikon na embalaži

Vsaka čebulica ali gomolj ima svoje specifične potrebe, zato je nujno, da pozorno prebereš in sledite navodilom na embalaži.

Na sprednji strani embalaže so navedeni štirje podatki:

  • Številka zraven imena rastline navaja, koliko čebulic/gomoljev se nahaja v embalaži;
  • Črka (običajno od A do D) predstavlja cenovni razred čebulice/gomolja;
  • Ikona pod številko ti pove, koliko je največja višina cveta;
  • Pod ikono najdeš tudi podatek o običajnem času cvetenja (v mesecih).

Oznake na prednjem delu embalaže. Vir: Džungla Plants

Največ podatkov glede sajenja čebulic ali gomolja se nahaja na zadnji strani embalaže. Tukaj je nekaj pogostih ikon in njihov pomen:

Legenda pogostih ikon na embalaži gomoljev in čebulic. Vir: Džungla Plants

!POMEMBNO! Večina gomoljev in čebulic, katere najdeš pri nas, potrebujejo veliko sonca, zato med poletjem potrebujejo vseskozi vlažno zemljo. To še posebej velja, če je rastlina posajena v lonček, saj se v lončku zemlja suši hitreje.

JUB čebulice in gomolji imajo garancijo cvetenja, kar pomeni, da bo ob upoštevanju navodil čebulica/gomolj sigurno zacvetela. V nasprotnem primeru lahko s skeniranjem QR kode ali njihove spletne strani uveljaviš reklamacijo.

JUB garancija cvetenja. Vir: JUB Holland

Prednosti sajenja gomoljev in čebulic

Sajenje gomoljev in čebulic je enostavno in zabavno, poleg tega pa prinaša užitek, ki ga lahko občutiš ob vsaki sezoni cvetenja. Poleg tega se razmnožujejo pod zemljo in lahko tako iz enega gomolja ali čebulice dobiš več rastlin. Na vsako jesen zato izkoplji in loči novo nastale čebulice in/ali gomolje in jih pospravi za naslednjo pomlad. Poleg tega bo skozi vsako rastno sezono gomolj/čebulica vse večja, kar pomeni večja rastlina v naslednji rastni sezoni.

Kaj torej še čakaš?

Naj tvoj vrt zacveti v vsej svoji lepoti! 🌷